Gençlerde Ders Çalışma ve Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji ilerlemesi gençlerin akıllı telefonlara bağımlılığı aşırı artmıştır. Bilgisayar ve telefon üzerinden teknoloji bağımlılığı giderek artmıştır. Bu nedenle kitap okuma ve ders çalışma ikinci plana itilmiştir. Özellikle orta, lise ve üniversite öğrencilerinde teknolojik aletlere ayrılan vakit çok fazladır.

Bu durum gençlerde çeşitli seviyelerde olmaktadır. Özellikle zaten derste sıkılan,  Başka psikolojik problemleri olan, kendini disipline edemeyen gençlerde bu bağımlılık daha fazla görülür. Ailelerle bu nedenle çatışmalar artmaktadır. Çocuklarını disipline edemeyen ailelerde bu sıkıntılar ilişkilerin bozulmasına kadar gidebilir. Kendi gençliklerinde böyle problemler yaşamayan anne babalar ne yapacaklarını bilememektedirler.

Günümüzün gençleri isteklerinin hızlı olmasını ve emek vermeden olmasını istemektedir. Buda günümüzdeki tüketici toplumun yansımalarıdır. Sabretmekte zorlanmaktadırlar. Sabrederek çalışıp hedefe doğru ilerlemek yıllar aldığı için kısa yollar aramaktadırlar. Halbuki bir oyunla level atlamak daha kısa sürmektedir. Ya da facebook a fotoğraf koyup beğeni almak , taktir toplamak; yıllarca okuyup diploma alarak takdir toplamaktan daha basittir ve hızlıdır. Bu hızlı amaca ödül alma beynin ödül ceza sistemini bozmaktadır. Bu nedenle ders çalışmak daha da zorlaşmaktadır. Yani gençlerin sorumluluk sahibi bireyler olmasını istiyorsak bu beynin ödül sistemini korumamız gerekir.

Beynin ödül sistemi nasıl korunur. Onu çalıştırırsak korunur. Bir ödül elde edebilmek için çocuğun  bir emek sarf etmesi gerekir. Emek vermeden bir ödül çocuğun sabretmesini bozacaktır. Anne babalar her şeyi önüne hazır sundukça çocuk bedava yaşama alışır. Ona artık ders çalıştırmak için söylenen uzun vadeli başarı hikayeleri işe yaramayacaktır. Yıllarca okuyup sonunda alacağı ödül onun için anlamsız olur. Çünkü bunları yapmadan anne babadan her eksiğini gidermektedir. Bunun yıllarca süreceği izlenimine kapılır. Büyüyüp genç oldukça artık aileler itiraz edince gençte bu nedenle eski hazır yaşamı için inatlaşır onu sürdürmeyi ister. Yapamayınca da saldırganlaşır.

Aileler ev içinde çocuğunda sorumlulukları olduğunu net bir şekilde öğretemezlerse ders sorunları ve teknoloji bağımlılığı gibi sorunları yaşamak zorunda kalacaklardır. Ta bebeklik döneminden itibaren çocuğa evde kendi ile ve hatta evle ilgili sorumluluklar vererek sorumluluk bilinci geliştirilmelidir. Aksi taktirde daha sonra ondan ders çalışması istenir bilgisayarı kapatması ve telefonu bırakması istenir ama bunları yapmazsa şaşırılmamalıdır. İyi bir genç yetiştirmenin temeli bebekliğine kadar dayanmaktadır.

DR.Serdar Alparslan - Randevu Al