Dizilerin Tüm Sezonunu Peş Peşe İzleme Bağımlılığı

Son zamanlarda, özellikle gençler arasında, gece sezonu hiç uyumadan bitirdim, yeni diziye basladim, gibi lafları sıkça duyar olduk. Diziye kendimizi kaptırınca bölüm bölüm değil sezon sezon izler hale geldik.

Daha önceleri tv kanallarının haftalık dizi takvimine uymamız gerekirken,artık internetten dizilerin sezonlarının tüm bölümlerini hatta tüm sezonları ara vermeden  izleyebiliyor durumdayız. Bu da bazı insanlarda bağımlılık haline geliyor. Belki buna ‘sezonluk dizi’ bağımlılığı denilebilir. Bu bağımlılık diğer bağımlılıkların yanında zararsız gözükebilir.Fakat bu bağımlılık derslerimizi , işlerimizi hatta günlük basit etkinliklerimizi etkiler hale gelebilir.

Maalesef kişi sonraki bölümleri merak etmesi nedeniyle ekranın karşısından kalkamıyor. Nikotin bağımlılığı gibi eksikliğini duymaya başlıyor. Ayrıca tüm gece dizi izlemekten uyku kalitesi bozuluyor.Gözlerinden uyku aksa bile yatağına gidemiyor. Hatta bazı kişiler tablet ve telefonlarından yatakta bu sonu gelmeyen dizileri izleyip bitirmeye çalışıyor.

İngilizcesi Binge-watching olan ve dünyada yeni başlayan bu bağımlılık türüne biz ‘İzleme Bağımlılığı’  diyebiliriz. Nasıl internet oyunu oynarken, kumar oynarken bırakamama şeklinde bağımlılık oluyorsa bu da o tür bir bağımlılıklara benzemektedir.

Gece boyunca dizi etkisindeki çalışanlar, gündüz boş olan zamanlarında ya da mesai saatlerinde, öğrenciler ders aralarında hatta ders içi saatlerinde izlemeye devam ediyorlar . İzleyemezse biran önce eve ulaşıp diziyi açmak istiyorlar. Bir nevi yoksunluk belirtisi gösteriyorlar. 

Bu da ders ve iş performansını etkiliyor. Bazı işyerleri  iş performanslarını etkilememesi için çalışanların bu sitelere erişimini bu nedenlerden dolayı engelleme yoluna gitmektedirler. Diğer bağımlılıklarda ( oyun bağımlılığı, internet bağımlılığı) olduğu gibi bu tip dizi bağımlılığında da bağımlılık tedavisi görmek gerekebilir. Bu durumda kişinin bunun bir sorun olarak algılaması için farkındalığını arttırmak gerekir. Böylece üst üste dizi izleme problemi azaltılabilir.

DR.Serdar Alparslan - Randevu Al