Tatil ve Ödev

Tatilde en fazla merak edilen konu, çocuklara ödev yaptırılmalı mı? Türkiye de okullar yaz aylarında ödev verme taraftarıdır. Bu bir nevi gelenek gibi bir şeydir. Yurt dışında bu uygulamaya çok rastlanmaz. Aileler bazı çocuklara zaten yıl  boyunca zor ödev yaptırdıkları için , yaz aylarında ödev konusunda endişeye kapılırlar. Özellikle dikkat eksikliği olan hiperaktif çocuklar yazın o güzel günlerin de eve girmek istemez. Bu da anne ve çocuk arasında çatışmaya neden olur.  Sadece hiperaktivitesini de göz önüne alıp çok kısıtlı sürelerde öğrendiklerini unutmama açısından birkaç günde bir bir şeyler öğretilebilir.  Hareketli oldukları için tatilde serbest ortamda koşturup oynamak onların enerjisini tüketmesine yardımcı olacaktır.

Yaz aylarında çocuklara zorla yaptırılmaya çalışılan ödevler çok verimli olmaz. Ailenin uğraşmasıyla sınırlı kalır. Bazen özel öğrenme güçlüğü gibi durumlarda çocuk derslerde geri kalabilir ya da öğrendiğini unutma riski olabilir. Bu durumlarda bile kısıtlı, çocuğu sıkmadan ,  bir ders programı hazırlanabilir. Çocuğun tahammülüne  göre bu program sıkılaştırılıp gevşetilebilir.

Bunun dışında ki çocuklara daha sakin yaklaşılmalı ve ders konusunda sıkıştırılmamalıdır. Okul arası anlamına gelen tatilde beyninin dinlenmesi gerekir. Ama çocuğun seveceği bir takım kitaplar okuması tavsiye edilebilir. Beraber okunabilir. Çok küçük çocuklarda oyunlarla , boyamalarla ödev yapılabilir.

Ergen çocuklarda ödeve zorlamak, içinden gelmedikten sonra, aileyle çatışma dışında bir işe yaramayacaktır. Genelde anne ders çalış der ve genç bağırır çağırır. Bu da güzel bir ilişki olmaz. Bu nedenle çocukların ve gençlerin tatillerini rahat yapmasına izin verilmelidir. Üniversite sınavına girecek gençler bile bir süre ders çalışıp ders maratonu için beynini hazır hale getirmelidir. Yarıca bu dönemde ailelerde gence destek verdiğini, onun için düşündüklerini göstermelilerdir. Üniversite giriş sınavları gençler için ağır bir psikolojik baskı yapar. Aileler bu baskıyı azaltması gerekir ve genci daha fazla strese sokarak endişesini arttırma malıdırlar. Bu nedenle yazın özellikle ders konusunda baskı yerine oturup bu konuda beraber plan yapmaları önemlidir.

DR.Serdar Alparslan - Randevu Al