Şiddetin Artışı ve Gençlerde Empati Eksikliği, Benmerkezcilik

Günümüzde okullarda akran zorbalığının arttığının farkındasınızdır. Artık çocuk ve gençler birbirlerine daha zorba davranmaya başlamıştır. Eski yıllarda çocuklara öğretilen yardıma muhtaç insanlara yardım, diğer insanlara hoşgörülü olma kırmama öğretileri sanki öğretilmez olmuş. Herkes birbirini ezme yarışına girmiştir.  Bunu  acaba temel nedeni nedir.

Okullarda ve mahallede toplumun atadan çocuklara geçen öğretiler neden geçmez olmuştur. Büyüyen şehirlerde toplumsal kontrol azalmış mahallelerde artık kimse kimseyi tanımaz olmuştur. Çocuklar ev içinde hapis hayatı yaşamaktadır. Bilgisayar oyunlarını muhtaç yaşamaktadırlar. Bu oyunlarda sosyal eğitime hiçbir katkısı yoktur. Ailelerde çocukların egosunu yüksek tutarak benmerkezci yetiştirmeye başlamıştır. Okullarda da sosyal öğrenme ne yazık ki yeteri düzeyde değildir. Okullar ailelerin eleştiri baskısı altında öğretmenler günü kurtarma yolunu seçmiştir.

Geçmiş yıllarda yalnız problemi olan gençleri diğer gençler vicdanlı bir şekilde ilgilenip aralarına almaya çalışırlardı. Günümüzde ne yazık ki daha fazla dışlayıp ezik muamelesi yapmaktadırlar. Dışlanan gençlerde psikolojik sorunlara doğru itilmektedir.  Gençler güçlü  olmayı kaba saba olmak ve havalı olmakla eşdeğer görmeye başlamışlardır.

Geçmişte aileler naif insanlar olmayı, elinde olanları çevreye yansıtmamayı, herkese iyi davranmayı öğütlerken günümüzde daha havalı , daha zengin arkadaşlarla takılması için teşvik etmektedirler. Geçmiş Türk filmlerinde toplumsal erdemler yüceltilirken günümüz dizileri şiddet ve paralı insanlar çevresinde dönmektedir.  Kişiler dizilerde kendi kanunlarını şiddetle uygulamakta; ayrıca toplumsal karşılığı olmayan tuhaf ilişkiler içine girmektedirler. Gençler bu karakterlere özenip onlar gibi olmak istemektedir. Bazen bir mafya çocuğun ilerideki idolü olabilmekte.  Normal yaşayan, eğitime istekli, akademik tipler ezik olarak gösterilmekte. Kolay yoldan para kazanma yüceltilmektedir.

Aileler çocukları ezilmesin diye daha fazla benmerkezci yetiştirmeye çalışmaktadır. Daha sonrada bu benmerkezcilik kendilerini de etkilemeye başlayınca rahatsız olmaktadırlar. Benmerkezci bir genç her istediği hemen olsun ister ve başkalarının haklarını önemsemez. Bu konuda aileye baskıda bulunur.  Ailede tepki verince de aileye şiddet uygulamaktan kaçınmaz.

Bütün bunların topluma yansıması da şiddetin artışı, insanların birbirine tahammülsüzlüğü şeklinde olmaktadır. Aşırı benmerkezci gençler ilişkilerinde de geri adım atmadıkları için sorunlar yaşamakta ve ilişkilerini sonlandırmaktadırlar. Empati yoksunluğu bir çok evliliği bu yüzden bitirmektedir.

Gelişmiş toplumlarda empati yetenekleri yüksek benmerkezci olmayan bireyler daha artmıştır. Toplumsal yaşayabilmenin en önemli kurallarıdır. Çocukluktan daha toleranslı, toplumsal uyumu yüksek bireyler yetiştirilmelidir. Bunun için diğer bireylere saygı öğretilmeli ve şiddetle sorunların çözülemeyeceği çocuklara öğretilmelidir. Çocuklara bir birey olarak hak ve sorumlulukları öncelikli verilmelidir. Bunun için bütün basın ve medya düzenlenmelidir.

DR.Serdar Alparslan - Randevu Al