Çekingen Çocuk Sosyal Fobi

Toplum içinde yaşam sırasında özelliklede konuşma ve bir performans sırasında aşırı korku , hata yapma korkusu, kızarma , terleme , titreme, küçük düşecek korkusu şeklinde yaşanan bir bozukluktur. Bu durum kişinin toplum içince durmak istememesi şeklinde dönüşebilir.  Çocukta çekingenlik şeklinde görülür. Toplum içinde yaşayacağı korkuyu bildiği için kaçınma davranışı gelişir. Bazen herkes ona bakıyor ve eleştirecek şeklinde düşünceler geliştirebilir. Sosyal kaygı yakın çevresinde ve ailede azalır. Ağır formlarında aile içinde bile kaygılar yaşar.

Sosyal ortamlardan kaçınma davranışı geliştirmeye başlar. Örneğin bir sunum yapacaksa haftalar önceden kaygısını yaşamaya başlar. Kaygı belirtileri günlerce sürer.  Yine sosyal ortamlarda yemek yeme , tuvalete gitme gibi sorunlar yaşayabilir. Bazen bir yemek siparişi vermek bile büyük sorun olur.

Genelde kadınlarda sosyal fobi daha fazla görülür. Sosyal fobiyi toplumun gelenek ve görenekleri tetikleyebilir. Bazen sosyal fobi uzun dönemde depresyonu tetikleyebilir.

Sosyal ortam olmayınca sosyal fobiyle ilgili sıkıntısı yoktur. Yalnız başına bu semptomlar çıkmaz. Yada aile içinde semptomlar genelde görülmez. Yabancı kişilerle iletişim sosyal kaygıyı arttırır. Gençlerde çok sık görülebilir. Bu gençlerin genelde bir iki arkadaşı olur ve çok sosyal değillerdir. Ama sosyal olamamayı bir sorun olarak görürler ve bundan rahatsızlardır. Diğer arkadaşları gibi rahat davranabilmeyi isterler fakat yapamazlar.

Bazen şizofreni gibi paranoid (şüpheci) düşüncelerin olduğu durumlarla karışabilir. Burada kişide şüphe olmaz sadece toplum içinde küçük düşecek korkusu vardır. İnsanlar ona zarar verecek gibi şüphecilik olmaz. Durumunun farkındadır. Paranoid kişi ise zarar göreceği gibi gerçek olmayan düşüncelere sahiptir.

Tedavisinde içinde sosyal ödevlerde içeren çeşitli terapi yöntemleri uygulanabilir. Sosyal başarılar kazandıkça kaygı azalacaktır. Kendine güven gelecek ve sosyal kaygı yaşamasıyla ilgili beklenti kaygısı azalacaktır. Böylelikle fobik öğrenme geriye dönecektir. Özellikle okullarda bu çocukların tespit edilip erken yaşta sosyal görevlerle teşvik edilerek fobilerini yenmeye çalışmak faydalı olacaktır.

DR.Serdar Alparslan - Randevu Al